W tym miesiącu Graham próbował skonfigurować zaszyfrowaną instalację Linuksa (korzystając z LUKS-a) obok zaszyfrowanej instalacji macOS-a (korzystając z APFS) i Perełki FOSS niemal zgubiły się w szumie AES-256.
W typowej dystrybucji znajdziemy wiele narzędzi, o których mało kto słyszał. A szkoda – niektóre z nich są bardzo przydatne. W poniższym artykule przedstawiamy najciekawsze z nich.
LibreOffice posiada setki funkcji i opcji, ale opisywane tu rozszerzenia sprawią, że będzie jeszcze bardziej poręczny.
Na długo przed nadejściem ery cyfrowej ludzie często robili notatki, zazwyczaj na kawałku papieru. Dziś do dyspozycji mamy ogromną liczbę aplikacji do robienia notatek i działających na praktycznie każdym systemie operacyjnym. Niektóre z nich wizualnie przypominają żółte karteczki, inne zaś oferują dodatkowe funkcje, takie jak listy zadań czy przypominajki.
Narzędzia takie jak mount oraz findmnt pokazują, jakie partycje i systemy plików zamontowane są w systemie.
Organizujemy swoje myśli za pomocą działającej na pulpicie aplikacji CherryTree i innowacyjnego narzędzia działającego w przeglądarce, Piggydb.
Pixelitor ma podstawowe funkcje w pełni wykształconego edytora obrazów, kilka użytecznych filtrów i parę problemów.
W tym miesiącu Graham podczas prób rozplątania przewodów za swoim komputerem odkrył, że martwa natura potrafi tworzyć takie węzły, że dalsze próby uporządkowania nie miały sensu.
Jeśli nasza lista zadań do wykonania rośnie sz ybciej, niż potrafimy ją przetworzyć, powinniśmy przyjrzeć się narzędziu Go For It, które pomoże nam się z nimi uporać.
EasySSH pozwala nawiązywać połączenia SSH jednym kliknięciem.
OpenAstro pomaga użytkownikom określić pozycję gwiazd i generować wykresy, które można następnie wykorzystać podczas tworzenia horoskopów dla przyjaciół, krewnych lub celebrytów.
Graham odrywa się od aktualizowania Arch Linuksa, by ruszyć na poszukiwanie najlepszych nowinek w świecie wolnego oprogramowania.
Wycinanie przepisów z magazynów i przypinanie ich do lodówki to przestarzałe metody. Dzisiaj, naszym kuchennym pomocnikiem jest Gnome Recipes.
Serwer MPD pomaga zdalnie i w elastyczny sposób zarządzać zbiorami muzyki oraz integrować zawartość zewnętrzną.