Pencil2D, łatwy w użyciu program do rysowania i animacji 2D. Umożliwia szybkie tworzenie małych animacji, ale pomimo prostego interfejsu pomoc przy pierwszych krokach może być bardzo przydatna.
Jeśli pracujemy w wierszu poleceń, efektywne korzystanie z historii poleceń Basha może pomóc nam oszczędzić czas. McFly rozbudowuje możliwości historii Basha, ułatwiając znajdowanie uprzednio użytych poleceń.
Jeśli szukamy mediów społecznościowych, w których użytkownik ma większą kontrolę, w Fediwersum znajdziemy wiele możliwości, a między nimi popularnego Mastodona.
Zwiększamy naszą produktywność w wierszu poleceń Linuksa za pomocą menedżera zadań TaskBook oraz notatek w nim wykonywanych.
Narzędzia typu zrób to sam oraz skrypty powłoki potrafią w dużym stopniu usprawnić pod Linuksem pracę ze zdjęciami.
Podobnie jak jego poprzednicy, ten superlekki system operacyjny jest szybki, uniwersalny i ma łatwy do opanowania interfejs.
W tym miesiącu Graham próbował skonfigurować zaszyfrowaną instalację Linuksa (korzystając z LUKS-a) obok zaszyfrowanej instalacji macOS-a (korzystając z APFS) i Perełki FOSS niemal zgubiły się w szumie AES-256.
W typowej dystrybucji znajdziemy wiele narzędzi, o których mało kto słyszał. A szkoda – niektóre z nich są bardzo przydatne. W poniższym artykule przedstawiamy najciekawsze z nich.
LibreOffice posiada setki funkcji i opcji, ale opisywane tu rozszerzenia sprawią, że będzie jeszcze bardziej poręczny.
Na długo przed nadejściem ery cyfrowej ludzie często robili notatki, zazwyczaj na kawałku papieru. Dziś do dyspozycji mamy ogromną liczbę aplikacji do robienia notatek i działających na praktycznie każdym systemie operacyjnym. Niektóre z nich wizualnie przypominają żółte karteczki, inne zaś oferują dodatkowe funkcje, takie jak listy zadań czy przypominajki.
Narzędzia takie jak mount oraz findmnt pokazują, jakie partycje i systemy plików zamontowane są w systemie.
Organizujemy swoje myśli za pomocą działającej na pulpicie aplikacji CherryTree i innowacyjnego narzędzia działającego w przeglądarce, Piggydb.
Pixelitor ma podstawowe funkcje w pełni wykształconego edytora obrazów, kilka użytecznych filtrów i parę problemów.
W tym miesiącu Graham podczas prób rozplątania przewodów za swoim komputerem odkrył, że martwa natura potrafi tworzyć takie węzły, że dalsze próby uporządkowania nie miały sensu.
Jeśli nasza lista zadań do wykonania rośnie sz ybciej, niż potrafimy ją przetworzyć, powinniśmy przyjrzeć się narzędziu Go For It, które pomoże nam się z nimi uporać.