22.08.2023
Fotowoltaika to niezwykle popularna w ostatnich latach metoda pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Mimo tego, że chyba każdy doskonale wie, jak wygląda, to jednak wielu nadal nie do końca wierzy w jej skuteczność oraz zadaje sobie pytanie czy naprawdę warto i kiedy umieszczenie paneli na swoim dachu będzie rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?
Fotowoltaika to niezwykle popularna w ostatnich latach metoda pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Mimo tego, że chyba każdy doskonale wie, jak wygląda, to jednak wielu nadal nie do końca wierzy w jej skuteczność oraz zadaje sobie pytanie czy naprawdę warto i kiedy umieszczenie paneli na swoim dachu będzie rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?
Artykuł partnera
Tym, co w dużej mierze miało wpływ na rosnące zainteresowanie fotowoltaiką były kwestie ekologiczne. Możliwość pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca wielu ludziom wydawała się wręcz idealnym rozwiązaniem. W praktyce okazało się jednak, że aby zainstalować przy swoim gospodarstwie domowym panele fotowoltaiczne trzeba ponieść niemałe koszty, dlatego na temat tego typu rozwiązania narosło wiele mitów.
Aby cieszyć się energią wytworzoną przez system fotowoltaiczny należy pamiętać, by panele miały jak największy dostęp do światła. Najczęściej montowane są one na dachu lub przy gruncie od strony południowej. Jeżeli zdecydujemy się, aby nie umieszczać ich na wysokości, wówczas często niezbędne będą specjalne wysięgniki, które umożliwią instalacji nieco większą ekspozycję na słońce. Warto również pamiętać, aby moc fotowoltaiki dostosować do naszego gospodarstwa domowego.
A co z opłatami?
Kiedy posiadamy przy swoim gospodarstwie panele słoneczne, wówczas zarówno produkujemy, jak i zużywamy energię, czyli jesteśmy prosumentami. Dostęp do słońca w ciągu roku nie jest jednak wciąż taki sam, a w okresach letnich mamy go zdecydowanie więcej, względem chociażby zimy. By móc skutecznie równoważyć nadwyżkę wytworzonej energii powstał system opustów dla prosumentów, który w 2022 roku został zastąpiony przez system net-biling. Dzięki takiemu rozwiązaniu nadmiar energii mógł zostać przesłany do sieci energetycznej. Każdy użytkownik fotowoltaiki miał więc możliwość zmagazynowania wytworzonego przez swój panel prądu, na czas kiedy słońca będzie zdecydowanie mniej i jego gospodarstwo domowe będzie tej energii potrzebowało.
Od 1 kwietnia 2022 roku wszedł w życie net- biling, czyli system rozliczania energii dla prosumentów. Nadwyżki wyprodukowanej energii wyceniane są po średniomiesięcznej cenie z Rynku Dnia Następnego, a wartość, jaka zostanie wówczas wyliczona gromadzi się na przeznaczonym dla każdego prosumenta specjalnym koncie i będzie można ją wykorzystać przez najbliższe 12 miesięcy. Co ciekawe, część nadwyżek, które nie zostaną wykorzystane, może zostać prosumentowi zwrócona.
Czy panele, wytwarzające energię ze słońca mogą być doskonałym rozwiązaniem tylko dla mieszkańców prywatnych domów? Dzisiaj wiadomo, że nie. Z takiej możliwości chętnie korzystają również przedsiębiorcy czy mieszkańcy bloków, jednak w tej sytuacji muszą oni taką decyzję skonsultować ze swoją spółdzielnią. Nie sposób także pominąć korzyści, jakie niesie ze sobą fotowoltaika dla rolnika. Osoby prowadzące gospodarstwa rolne mogą również ubiegać się o dofinansowania do montażu paneli na swojej działce.
Zanim zdecydujemy się na montaż paneli, konieczny będzie audyt fotowoltaiczny. To właśnie dzięki niemu będzie możliwa chociażby analiza potrzeb dla naszego gospodarstwa domowego oraz ocena, czy warunki, jakie panują w naszym otoczeniu są odpowiednie do tego, aby panele mogły wytwarzać opłacalną ilość energii. To także idealny czas na to, aby specjaliści mogli odpowiedzieć na nurtujące nas pytania i wątpliwości oraz ocenić, czy panele będą dobrym rozwiązaniem i przyniosą nam korzyści, nie tylko teraz, ale również w przyszłości.
Aktualnie temat pozyskiwania energii z paneli słonecznych jest na tyle popularny, że poszukiwania idealnego wykonawcy mogą okazać się trudnym zadaniem. Firma Ozeus to doskonałe miejsce dla każdego, kto chciałby dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii i dołączyć do coraz większej grupy szczęśliwych posiadaczy paneli słonecznych na swoich działkach.