Projekt Caua: Szansa dla Ameryki Łacińskiej

Opublikowane:

31.03.2021

W Ameryce Łacińskiej jest wielu studentów, którzy kwalifikują się na darmowe studia, ale nie uczęszczają na nie, ponieważ nie mają środków na utrzymanie. Aby poprawić ich sytuację, Maddog pracuje nad nowym programem, który ma pomóc studentom uzdolnionym technicznie.

W Ameryce Łacińskiej jest wielu studentów, którzy kwalifikują się na darmowe studia, ale nie uczęszczają na nie, ponieważ nie mają środków na utrzymanie. Aby poprawić ich sytuację, Maddog pracuje nad nowym programem, który ma pomóc studentom uzdolnionym technicznie.

Jakieś 15 lat temu, na konferencji w Brazylii, student zadał pytanie: „Jak mogę zarabiać na wolnym oprogramowaniu?”.

Oczywiście istnieje wiele sposobów zarabiania na wolnym oprogramowaniu, ale jeśli dodamy do tego otwarty sprzęt i kulturę, możemy zyskać dużo więcej.

Zacząłem o tym myśleć i robić wstępne założenia. Z czasem znikało coraz więcej kwestii, które wcześniej wstrzymywały ten pomysł, a to, czego się uczyłem, zmieniało model biznesowy i użyteczność całości.

Obecnie projekt ma pomagać studentom informatyki i inżynierii komputerowej zarabiać pieniądze do pokrycia wydatków na utrzymanie w czasie studiów.

W niektórych krajach Ameryki Łacińskiej koszt studiów dla zdolnych studentów jest niewielki lub zerowy. Jednak wiele osób, które ciężko pracują w szkole i zdają egzaminy wstępne, nie może sobie pozwolić na studiowanie, ponieważ ich rodziny są zbyt biedne, aby zapłacić za mieszkanie, Internet, komputery, książki i transport.

Studenci często pracują, próbując pomóc swoim rodzinom i zarobić wystarczająco pieniędzy, aby opłacić rachunki. Dlatego w wielu przypadkach najstarsze dziecko nigdy nie studiuje, a młodsze tak. To straszna zbrodnia. Społeczeństwo nie dostaje najlepszych studentów, tylko najbogatszych.

Projekt został pomyślany tak, aby pomagać studentom, którzy już coś wiedzą o komputerach (np. od lat naprawiali je w rodzinie i wśród przyjaciół), ucząc ich, jak prowadzić własne firmy, kiedy jednocześnie studiują lub uczą się w szkole średniej.

Szacujemy, że pracując jedynie 24 godziny w tygodniu, studenci mogą zarobić wystarczająco, aby przeżyć, a przy tym zdobędą więcej doświadczenia z komputerami (czym są zainteresowani), zamiast przerzucać hamburgery czy obsługiwać gości w hotelu (uwaga: nie ma absolutnie nic złego w tych zawodach, po prostu ci studenci nie chcą zdobywać takiego doświadczenia, ponieważ te rzeczy ich nie interesują i najprawdopodobniej nie będą miały związku z ich dalszym rozwojem zawodowym).

Studenci mogą uczyć się przez pięć lat, zamiast czterech, ale przynajmniej uzyskają stopień naukowy i doświadczenie z komputerami oraz prowadzeniem własnej firmy.

Projekt zaprojektowano tak, aby był darmowy dla studentów, podpowiadał co robić, dawał dostęp do mentorów i modele biznesowe. Studenci mogą prowadzić sprzedaż i wsparcie dla swoich klientów oraz tworzyć społeczność, w której będą sobie pomagać.

Prowadziliśmy kilka edycji pilotażowych. Nauczyliśmy się od uczestników, że model „jedynie usługowy” to nie jest to, czego chcą. Potrzebują „produktu”, który mogliby sprzedawać i do niego dołączać usługi.

Stworzyliśmy cztery produkty i zaczniemy je wprowadzać w Argentynie i Brazylii na początku 2021 roku. Mamy 100 uczniów kończących szkoły średnie w Argentynie, 25 studentów na uniwersytetach w zachodniej Brazylii i jeszcze więcej w północnych stanach Brazylii. Sprzęt jest już ukończony i można go kupować. Oprogramowanie powstało i jest na wolnej licencji.

Nasz produkt to punkt sprzedaży (POS) i system planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP) zbudowany z łatwo dostępnych, niedrogich części. Jeśli byliście ostatnio w sklepie spożywczym lub w McDonald’s, widzieliście taki system POS/ERP, ale zwykle pracuje on na zamkniętym oprogramowaniu i jest bardzo drogi.

Przez to, że takie systemy są bardzo drogie, wiele małych sklepów nie może ich używać. Ponieważ jest to oprogramowanie własnościowe, klienci nie mogą go w łatwy sposób modyfikować lub rozszerzać.

Mam przyjaciela, który prowadzi restauracje. Jeden dzień w miesiącu musi spędzać na przepisywaniu rachunków od dostawców do systemu. Jeśli system byłby otwarty, mógłby pozbyć się formatowania rachunków (otrzymuje je przez pocztę elektroniczną) i przesłać je do systemu. Jednak zamknięty moduł od dostawcy ERP, który by to umożliwiał, kosztuje 40,000 amerykańskich dolarów, więc woli robić to ręcznie.

Kiedy zaczniemy wydawać nasze systemy POS/ERP, pójdę do niego i zaproponuję pomoc w przeniesieniu z zamkniętego systemu na system FOSS, oparty na Odoo, dzięki czemu uzyskamy tańsze i bardziej elastyczne rozwiązanie oraz zapewnimy pracę lokalnym programistom, którzy będą go wspierać.

Inną rzeczą, w jakiej mogę pomóc mojemu przyjacielowi, jest stworzenie niedrogich, podręcznych terminali do zamówień, za mniej niż 3,000$, co jest ceną terminala od korporacji.

W czasach COVID-19 i załamania rynku pracy, kiedy małe sklepy i restauracje próbują ponownie stanąć na nogi, ludzie zajmujący się FOSSH mogą otwierać własne firmy, dostarczając tego typu produkty.

W końcu, jeśli działa to w Argentynie i Brazylii, może też działać w innych miejscach, gdzie wiele osób ledwo wiąże koniec z końcem. Niektóre części Stanów Zjednoczonych z pewnością się do takich miejsc zaliczają.  nnn

maddog-2

Jon „maddog” Hall jest autorem, wykładowcą, informatykiem i jednym z pionierów Wolnego Oprogramowania. Od 1994 roku, kiedy po raz pierwszy spotkał Linusa Torvaldsa i ułatwił przeniesienie jądra na systemy 64-bitowe, pozostaje orędownikiem Linuksa. Obecnie jest prezesem Linux International®.

Autor: Jon „maddog” Hall

Aktualnie przeglądasz

Kwiecień 2021 - Nr 206
LM206_Apr-2021

Top 5 czytanych

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

Nagrody i wyróżnienia