Megamalinka: A 64-bitowe Raspberry Pi z 8GB RAM i uruchamianiem z USB
Raspberry Pi 4 z 8 GB pamięci RAM to najpotężniejsza konfiguracja tego popularnego komputera jednopłytkowego. Inne nowości to 64-bitowa wersja Raspberry Pi OS oraz możliwość uruchamiania systemu z urządzeń pamięci masowej podłączonych przez USB.
Bezpieczeństwo przez rozłączność: Bezpieczna komunikacja za pomocą DANE i rekordu zasobów TLSA
Bezpieczna komunikacja między urządzeniami, zwłaszcza w zastosowaniach IoT, zawsze stanowi wyzwanie. Dzięki DANE możemy zapewnić uwierzytelniania i szyfrowanie komunikatów przesyłanych przez Internet za pomocą prostego wpisu w DNS.
Na głęboką wodę: Odkrywamy tajemnice systemu konfiguracji jądra Kconfig
System konfiguracji Kconfig ułatwia konfigurację jądra Linuksa i dostosowywanie go do własnych potrzeb. W niniejszym artykule pokażemy jak działa i jak go wykorzystać w praktyce.
Weryfikacja: Sprawdzamy bezpieczeństwo systemu
Linux oferuje użytkownikom szeroką gamę opcji służących do konfiguracji systemu. Za pomocą kolekcji narzędzi Checksecurity możemy automatycznie monitorować podstawowe ustawienia systemu – zwłaszcza te, które mają związek z jego bezpieczeństwem.
Zmieniacz nazw: Hurtowa zmiana nazw wielu plików
Zmiana nazwy wielu plików według zadanego wzorca często wiąże się z użyciem krótkich skryptów. Uprościmy to zadanie, wykorzystując program napisany w Go.
Zarządzamy klatkami
Konfiguracja klatek opartych na mechanizmie Chroot nie jest prostym zadaniem. Jailkit może nieco ułatwić tę pracę, automatyzując instalację i konfigurację.
Warsztat admina: Livepatch
Jest tylko jedna rzecz, której Charly nie lubi bardziej niż dziur w jądrze: przestojów w pracy serwerów. Dlatego łata swoje systemy za pomocą stworzonej przez Canonicala platformy Livepatch.
Szybkie wykresy: Gnuplot w praktyce
Tym razem pokażemy, w jaki sposób Gnuplot współpracuje z narzędziami działającymi w wierszu poleceń.
Podwój swoje bezpieczeństwo: Uwierzytelnianie dwuskładnikowe oparte na smartfonach
Chroń swój system przed niechcianymi gośćmi dzięki uwierzytelnianiu dwuskładnikowemu.
Kali Linux 2021.1
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” dołączyliśmy najnowszą wersję popularnej dystrybucji do testów penetracyjnych i nie tylko – Kali Linux.