Na Linuksie mamy do dyspozycji szereg prostych narzędzi graficznych do zapisywania danych w skompresowanych archiwach.
W obszernej kolekcji zdjęć raczej nie warto edytować każdego kadru z osobna. Converseen pozwala obrócić, przeskalować i przekonwertować wiele grafik w jednym przebiegu.
Na polu linuksowych aplikacji do wyszukiwania jest z czego wybierać. FSearch ma w ofercie wiele ciekawych funkcji do szybkiego przeszukiwania plików i folderów, a przed sobą obiecujące perspektywy.
LinkAce oraz floccus zarządzają zakładkami i je synchronizują, a wszystko to lokalnie.
Dzięki standardowi IPTV i wolnemu oprogramowaniu można bezproblemowo oglądać ulubione kanały na Linuksie.
Pracujemy w Ubuntu, ale chcemy szybko coś przetestować w openSUSE? Nie potrzebujemy do tego drugiego komputera ani maszyny wirtualnej – wystarczy jeden kontener.
W ciągu ostatnich miesięcy wszechstronnie utalentowany Steam Deck Grahama synchronizował bibliotekę z czytnikiem e-booków, puszczał filmy na telewizorze, umożliwiał rozmowy przez Mumble, nagranie dwóch odcinków podcastu, a zupełnie przy okazji – pogranie w kilka gier.
W tym miesiącu Graham przygląda się, między innymi, programom Ardour, FluffyChat, PlugData, Cameractrls, hiSHtory i CadQuery Editor!
Btop++ łączy wysoki poziom wygody z niesamowitą szybkością w monitorowaniu systemu i zarządzaniu procesami.
Ręczna konfiguracja serwera linuksowego wymaga czasu, cierpliwości i odpowiedniej wiedzy. Jednak dzięki YunoHost możemy zainstalować i skonfigurować swoje serwery za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką.
Przez długi czas TeamViewer i AnyDesk dominowały na rynku zdalnego utrzymania oprogramowania. Ostatnio pojawił się jednak nowy gracz i jest nim darmowy, wydany na licencji GPL RustDesk.
LibreWolf to przeglądarka powstała jako modyfikacja Firefoksa, która upraszcza konfigurację i zatrzymuje złośliwe oraz szpiegujące oprogramowanie.
Tradycyjne systemy zarządzania pakietami w Linuksie mogą się wydawać nieco przestarzałe: stale wzrasta znaczenie AppImage, Flatpaka i Snapa.
Cząsteczki chemiczne można rysować w programie graficznym, na przykład w Inkscape’ie. Jednak tego typu struktury dużo lepiej wyglądają, jeśli skorzystamy z profesjonalnego edytora cząsteczek, takiego jak JChemPaint.
Po obiecaniu sobie, że obrazy generowane przez sztuczną inteligencję nie będą robić na nim wrażenia, Graham spędził ten miesiąc ze Stable Diffusion, jakby to była lokalnie zainstalowana wyrocznia lub prorok.