W sklepie z powłokami: porównujemy powłoki Bash, Zsh i Fish
Nie pozwólcie, aby dobra znajomość z powłoką Bash powstrzymała Was od poznawania innych opcji. Przyglądamy się dwóm alternatywom, które są łatwe w instalacji i użytkowaniu: Zsh i Fish.
Przegląd dystrybucji – Manjaro Linux
Opierający się na Arch Linuksie Manjaro to kwintesencja prostoty i stabilności pracy.
Know-HOW
Manjaro Linux 21.0 „Ornara”
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” umieściliśmy najnowszą wersję Manjaro Linuksa oznaczoną numerem 21.0 w edycji opartej na środowisku Gnome.
Mutt to działający w wierszu poleceń klient poczty elektronicznej. Dzięki niemu zrobimy wszystko, co w klientach działających na pulpicie czy w przeglądarce, tyle że znacznie szybciej i wygodniej.
Warsztat admina: Gping i Nextinspace
Pandemia spowodowała, że Charly wreszcie znalazł czas, by poświęcić się tak interesującym zagadnieniom, jak graficzne narzędzia do pingowania, migające stacje kosmiczne i spacery na orbicie okołoziemskiej.
Sterowanie domem: Automatyka domowa z Raspberry Pi
Sterujemy urządzeniami do automatyki domowej pochodzącymi od różnych producentów, korzystając z pojedynczego interfejsu dzięki darmowemu oprogramowaniu i Raspberry Pi.
Polowanie na łosie: Monitorowanie za pomocą stosu ELK w praktyce
Stos ELK (ELK Stack) to potężny system monitorowania znany z wydajnego zarządzania logami i elastycznych mechanizmów wizualizacji danych. Niniejszy artykuł to praktyczny warsztat, który pomoże nam postawić pierwsze kroki w konfiguracji własnego rozwiązania do monitorowania stosu ELK.
Sztuka z tekstu: Wyświetlanie obrazów w postaci tekstu
Jeśli chcemy wyświetlić obraz w terminalu lub czystym HTML-u, pomóc nam w tym mogą różne narzędzia do konwersji.
LinuxVOICE
Przegląd fontów: Upraszczamy proces wyboru fontu z Zarządzaniem czcionkami
Zarządzane czcionkami upraszcza wyszukiwanie fontów i porównywanie ich.
Poza siecią WWW: Gopher, Gemini i powstanie małego Internetu
Różnego rodzaju zagrożenia i irytacja współczesną siecią WWW wywołały powstanie ruchu poświęconego tworzeniu bezpieczniejszej i prostszej alternatywy. Stara sieć Gopher i nowy protokół Gemini pojawiły się jako elementy składowe tego nowego zjawiska, które zostało nazwane „małym Internetem”.
Samouczek – ugrep: Efektywniejsze przeszukiwanie z pomocą ugrep
Wyszukiwanie tekstu w plikach lub strumieniach danych to standardowa i ważna funkcja. Ugrep wykonuje to zadanie szybko, efektywnie, a nawet, w razie potrzeby, interaktywnie.
Otrzymuj regularnie aktualne informacje ze świata Linuksa
W prezencie otrzymasz próbne e-wydanie Linux Magazine
Opinie naszych czytelników
Z artykułów dotychczas publikowanych w kolejnych wydaniach Linux Magazine , jestem bardzo zadowolony, ponieważ wyjaśniają problemy i prezentują ciekawe nowości.
5pl173r
Z miesięcznika Linux Magazine korzystam już od 7 lat. Zawsze znajduję tam ciekawe artykuły, z których mogę się wiele nauczyć.
Jan M. (toor76)
Fenomenalne źródło wiedzy, z każdym kolejnym numerem zaskoczenie, co w dobie internetu i łatwego dostępu do treści nie jest prostą sprawą.
Staszek J aka Gumiś
Miesięcznik „Linux Magazine” prenumeruję od kwietnia 2016 r. Dla mnie lektura miesięcznika jest bardzo przydatna, ponieważ w jednym miejscu mam sporo potrzebnych informacji.