Rozszerzenia Tiny Core - Tworzenie rozszerzeń dla Tiny Core Linuksa
Tiny Core Linux nie może pochwalić się dużym repozytorium. Wcześniej czy później będziemy więc musieli stworzyć własne rozszerzenia, aby móc w pełni wykorzystać możliwości Tiny Core. W niniejszym artykule pokażemy, jak to zrobić.
Odchudzanie SVG: Optymalizacja plików SVG pod kątem witryn internetowych
Inkscape tworzy pliki SVG zgodne ze standardem W3C, ale są one zwykle większe niż być powinny – zwłaszcza jeśli chcemy je publikować w Internecie. Pokażemy, jak zoptymalizować pliki SVG, aby przyspieszyć ich ładowanie.
Programowanie: Historia poleceń - Analizujemy dane dotyczące wpisanych poleceń powłoki
Powłoka Bash rejestruje wszystkie polecenia wpisane przez użytkownika w dzienniku historii. Wyodrębnimy te dane za pomocą Go, by przeprowadzić analizę statystyczną i lepiej poznać swoje przyzwyczajenia.
Pełny potencjał: Dekodowanie filmów w przeglądarce Firefox za pomocą VA-API
Dzisiejsze karty graficzne nie tylko specjalizują się w szybkim rysowaniu grafiki na ekranie, ale mogą również przyspieszyć odtwarzanie wideo, zmniejszając obciążenie procesora. Chociaż Firefox obsługuje tego typu optymalizację, musimy ręcznie włączyć akcelerację sprzętową, aby móc szybko dekodować wideo w przeglądarce.
Warsztat admina: Historia powłoki
Dla administratorów, takich jak Charly, którzy za wszelką cenę starają się unikać pisania, powłoka stanowi doskonałą okazję, by uniknąć zużycia opuszków palców: wystarczy użyć wbudowanego mechanizmu historii poleceń.
Ukryte dane: Odczytywanie danych z plików multimedialnych i zapisywanie ich
ExifTool pozwala modyfikować i analizować metadane w plikach multimedialnych z poziomu wiersza poleceń, ale jego wszechstronny zestaw funkcji wymaga długiego uczenia się. Na szczęście jExiftoolGUI oferuje intuicyjny interfejs, który ułatwia korzystanie z ExifTool nawet mniej doświadczonym użytkownikom.
Wiersz poleceń – Gałęzie Gita
Git sprawia, że zarządzanie wersjami oprogramowania jest tak proste, jak to tylko możliwe. Aby skutecznie pracować z gałęziami Gita, musimy nauczyć się, jak działają i co robi git merge.
Linux Mint 20.1 Cinnamon
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” zamieściliśmy popularną dystrybucję Linux Mint oznaczoną numerem 20.1 w wersji ze środowiskiem graficznym Cinnamon.