Niskie C - Podstawy C w środowisku linuksowym
Umiejętność programowania w języku C znacznie zwiększy nasze możliwości pracy w środowisku linuksowym. W tym miesiącu rozpoczynamy serię artykułów poświęconych temu wciąż popularnemu językowi, skupiając się na procesie budowania przykładowego programu.
Szerokość vs. głębokość - Wybór właściwego polecenia do wyszukiwania
W zależności od naszych wymagań, zastąpienie polecenia find przez bfs może przełożyć się na szybsze uzyskanie wyników przeszukiwania katalogów.
Blokujemy: Zabezpieczamy jądro Linuksa za pomocą trybu blokady
Tryb blokady jądra sprawia, że nasz system staje się bezpieczniejszy, a nawet uniemożliwia użytkownikom z uprawnieniami root modyfikacje jądra.
Warsztat admina: vnStat - Lekkie księgowanie
Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć narzędzia, które mierzą przepustowość sieci na różnych interfejsach i przedstawiają ją w ujęciu historycznym. Chlubnym wyjątkiem jest VnStat, który od razu uzyskał przychylność Charly’ego.
Gotowy do startu - Tworzymy dysk rozruchowy USB z interfejsem tekstowym
Tym razem napiszmy w Go program, który zapisze pobrany plik ISO pendrive’a, byśmy mogli uruchomić z niego system. Aby zapobiec przypadkowemu nadpisaniu dysku twardego, dodamy odpowiedni interfejs użytkownika i zapewnimy testy bezpieczeństwa.
Przystojniak - Tworzymy własne motywy GTK3 z pomocą CSS-a
Pokażemy wam, jak są tworzone motywy GTK3 i jak można je zmienić, dostosowując do naszego gustu.
Dyspozytor - Automatyzacja konfiguracji sieci za pomocą skryptów dyspozytorskich
Używamy skryptów dyspozytorskich do montowania różnych dysków sieciowych w zależności od lokalizacji lub automatycznie uruchamiamy połączenia VPN bez konieczności wykonywania jakichkolwiek innych czynności.
Raport: Innowacyjne potomstwo - pochodne Debiana
Popularność Debiana jest związana nie tylko z jego podstawową dystrybucją, ale też z wieloma jej pochodnymi. Nie są to tylko wersje systemu różniące się nazwą, ale w pełni unikalne dystrybucje. W tym artykule zebraliśmy kilka, które mogą być interesujące.
Manjaro Linux 20.1 „Mikah”
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” zamieściliśmy najnowszą wersję Manjaro Linuksa oznaczoną numerem 20.1 i działającą na jądrze 5.8.