Jak założyć portfel Bitcoin? Czy to bezpieczne? Sprawdzamy!

Opublikowane:

23.05.2023

Bez względu na to, czy chcemy korzystać z dużej giełdy online, czy ze zdecentralizowanej platformy P2P, portfel na Bitcoiny to rozwiązanie, bez którego zarządzanie kryptowalutami będzie praktycznie niemożliwe. Jak działa ta usługa? Czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy!

Bez względu na to, czy chcemy korzystać z dużej giełdy online, czy ze zdecentralizowanej platformy P2P, portfel na Bitcoiny to rozwiązanie, bez którego zarządzanie kryptowalutami będzie praktycznie niemożliwe. Jak działa ta usługa? Czym kierować się przy wyborze? Podpowiadamy!

Artykuł Partnera

Czym tak właściwie jest portfel kryptowalut?

Wbrew obiegowej opinii, nie istnieje jeden, uniwersalny rodzaj portfela. Od momentu wprowadzenia na rynek kryptowalut w 2009 roku, pojawiło się kilka głównych podkategorii tych produktów, które są coraz bardziej udoskonalane. Te główne to:

  1. Portfele sprzętowe (Hardware Wallets): to specjalistyczne urządzenia przypominające pendrive’a, które przechowują klucze prywatne użytkownika offline. Uchodzą za jedne z najbezpieczniejszych portfeli, ponieważ przez większość czasu funkcjonują z dala od internetu, a więc i potencjalnych ataków hakerskich.
  2. Portfele programowe (Software Wallets): to klasyczne aplikacje. Jeśli ktoś mówi o portfelu kryptowalut na telefon, to ma na myśli właśnie te konkretne usługi. W tym gronie warto wymienić m.in. Exodusa, Electrum i Mycelium.
  3. Portfele online: dostępne z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej. Czasem można spotkać też wersje, które są zintegrowane np. z Chrome czy Firefoxem w formie wtyczki. To właśnie tę usługę znajdziemy w ofercie takich gigantów rynku, jak Coinbase czy Binance.
  4. Portfele papierowe: to klasyczne, analogowe rozwiązanie, które polega na ręcznym zapisaniu (lub wydrukowaniu) klucza publicznego i prywatnego. Warto odpowiednio go zabezpieczyć, np. poprzez umieszczenie w schowku – jego uszkodzenie lub zapodzianie zazwyczaj jest równoznaczne z utratą funduszy.

Jak widzisz, możliwości jest naprawdę sporo! Każde z nich ma swoje wady i zalety, dlatego też decyzja o wyborze konkretnego rozwiązania powinna być poprzedzona dokładną analizą. Faktem jest jednak, że ze względu na bardzo łatwy proces rejestracji oraz rosnący poziom bezpieczeństwa na giełdach kryptowalut, prym wiodą obecnie portfele online.

Jak założyć portfel kryptowalut?

Ze względu na przytoczoną już w poprzednim akapicie popularność portfeli online, przybliżymy Ci właśnie tę kwestię. Co warto podkreślić, proces może przebiegać w ten sam (lub niemal ten sam) sposób w przypadku portfeli sprzętowych – zwłaszcza jeśli operator giełdy, z którego usług korzystamy, oferuje takie narzędzie. Pamiętaj, że sporo użytecznych informacji o tym, jak założyć portfel Bitcoin sprawdzisz na Kryptowaluty2.pl.

Cały proces zakładania portfela wygląda następująco:

Krok 1: Utwórz konto

Masz już wytypowany serwis, z którego chcesz skorzystać? Możesz rozpocząć od rejestracji konta. Jeśli wciąż szukasz idealnej platformy, sprawdź na kryptowaluty2.pl, które giełdy są godne polecenia.

Krok 2: Potwierdź swoją tożsamość

Po utworzeniu konta, platforma poprosi Cię o potwierdzenie tożsamości. W tym celu będziesz musiał przesłać skan dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego, paszportu). Jest to standardowy proces weryfikacji zgodny z przepisami KYC (Know Your Customer), który jest stosowany przez większość serwisów.

Krok 3: Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa

Przede wszystkim, aktywuj dwuetapową weryfikację (2FA), która dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa do Twojego konta. Możesz to zrobić za pomocą aplikacji takiej jak Google Authenticator lub Authenticator by Microsoft.

Krok 4: Utwórz swój portfel

Po skonfigurowaniu ustawień bezpieczeństwa, weryfikacji Twoich danych przez algorytm, możesz wreszcie założyć swój portfel kryptowalut. W tym celu będziesz musiał zapewne zaakceptować jeszcze regulamin serwisu oraz kliknąć „Załóż konto” lub „Register”.

Krok 5: Zasilenie portfela

Ostatnim krokiem jest zasilenie Twojego portfela. Aby to zrobić, wybierz odpowiednią opcję z menu oraz ustal rodzaj płatności. Po zaksięgowaniu środków na koncie możesz rozpocząć swoją przygodę z handlowaniem kryptowalutami. Powodzenia!

Aktualnie przeglądasz

Maj 2023 - Nr 231
LM231_May-2023

Top 5 czytanych

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

Nagrody i wyróżnienia