Czym jest SysOps?
SysOps, czyli system administrator jest osobą, która zajmuje się na co dzień administrowaniem infrastrukturą informatyczną w firmie, a więc wykorzystywanym przez nią sprzętem oraz oprogramowaniem. Biorąc pod uwagę fakt, że SysOps odpowiada za całą infrastrukturę często pełni również funkcje wsparcia w przypadku wystąpienia jakichkolwiek awarii, czy incydentów. Należy również podkreślić, że w wielu firmach jest to specjalista, który zajmuje się nie tylko administrowaniem infrastrukturą, ale także wdrażaniem nowych rozwiązań.
Czym jest DevOps?
DevOps, a w zasadzie DevOps eningeer jest osobą, która oprócz standardowych zadań związanych z utrzymaniem infrastruktury informatycznej współpracuje także z programistami, którzy projektują i rozwijają te narzędzia. W związku z tym zatrudnianie DevOps pozwala zoptymalizować proces wdrażania nowych rozwiązań do już istniejącej infrastruktury. Tego typu specjalista gwarantuje, że nowo tworzone narzędzia będą zaspokajały potrzeby firmy oraz jej pracowników.
Różnice pomiędzy SysOps, a DevOps?
Jakie różnice zachodzą pomiędzy specjalizacjami SysOps oraz DevOps? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że DevOps to specjalista, którego zakres obowiązków jest szerszy, ponieważ wykonuje on czynności należące do SysOps oraz współpracuje z developerami. Warto również podkreślić, że SysOps to specjalista, który skupia się głównie na utrzymaniu infrastruktury oraz odpowiednim zarządzaniu nią, dzięki czemu firma działa bez zakłóceń. DevOps ma swój udział w rozwijaniu tej infrastruktury oraz tworzeniu narzędzi, które zostaną do niej wdrożone.
Zarobki specjalistów SysOps i DevOps
Zastanawiając się nad zaletami SysOps i DevOps warto zwrócić również uwagę na zarobki osiągane przez tego typu specjalistów. Według portalu pracuj.pl średnie zarobki administratora infrastruktury IT kształtują się na poziomie około 7 tys. złotych brutto miesięcznie. Oczywiście wiele w tym przypadku jest uzależnione od doświadczenia, formy zatrudnienia (etat, czy b2b) oraz wielkości firmy i miasta, w którym ona funkcjonuje. DevOps eningeer może z kolei liczyć na jeszcze wyższe zarobki, ponieważ średnia na tym stanowisku kształtuje się na poziomie około 10 tys. złotych brutto miesięcznie. Oczywiście w tym przypadku pensja również uzależniona jest od wielu czynników, a specjaliści z dużym doświadczeniem są w stanie zarobić zdecydowanie więcej.
DevOps, czy SysOps - w którą stronę kierować swoją karierę?
Decydując się na karierę w branży IT należy zdecydować w jakim kierunku kształcić się, by zdobyć specjalizację. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, czy iść w kierunku DevOps, czy SysOps? Obecnie oferty pracy IT bez problemu można znaleźć w obu specjalizacjach, jednak myśląc o przyszłości lepszym rozwiązaniem wydaje się postawienie na DevOps. Wynika to przede wszystkim z faktu, że DevOps to zdecydowanie szersza strategia niż SysOps, a tego typu specjaliści posiadają również umiejętności, które umożliwiają pracę jako SysOps. Śmiało można przewidywać również rosnący popyt na DevOps eningeerów, co wynika z szybkiego tempa rozwoju technologii oraz unowocześniania infrastruktury wykorzystywanej w firmach. Przedsiębiorcy widzą bowiem potrzebę wdrażania nowych rozwiązań, które mają na celu optymalizację procesów oraz rozwój biznesu. Trudno to jednak uczynić bez doświadczonego specjalisty DevOps.
Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno SysOps, jak i DevOps to specjalizacje, które mają przyszłość w branży IT. Zastanawiając się nad ukierunkowaniem kariery lepiej jednak postawić na DevOps, ponieważ jest ono powiązane z rozwojem technologii, a specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na wyższe zarobki.