Nowa trasa: Nowe życie starego routera domowego
Zamiast wyrzucać stary router, możemy go dobrze wykorzystać – i przy okazji czegoś się nauczyć.
Domowa robota - Tworzymy osobiste narzędzie do robienia notatek
Na rynku dostępnych jest mnóstwo narzędzi do robienia notatek, mają one jednak swoje wady. Jeśli nie podobają nam się istniejące rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy stworzyli własne.
Szybka kontrola - Monitorujemy stan dysku za pomocą Hard Disk Sentinel
Hard Disk Sentinel umożliwia automatyczne monitorowanie dysków twardych i innych urządzeń zawierających pamięć masową.
Monitor dysku - Monitorujemy wykorzystanie przestrzeni dyskowej za pomocą Go
Czasem zachodzi konieczność obserwowania dostępnej przestrzeni dyskowej – na przykład podczas operacji wymagających dużej ilości pamięci. W takich sytuacjach możemy sobie łatwo pomóc, używając prostego programu napisanego w Go.
Wielki relaks - Dystrybucja z niezmiennym systemem plików
Niezmienny system plików Rlxos zapobiega uszkodzeniu systemu, jednocześnie zezwalając na zmiany za pośrednictwem OverlayFS.
Wiersz poleceń: Informacje o sprzęcie - Wykrywanie informacji o sprzęcie
Przedstawiamy 10 narzędzi działających w trybie tekstowym, pomocnych w gromadzeniu danych dotyczących sprzętu, na którym działa nasz system.
Gdzie jestem? - Warsztat admina: VM czy prawdziwy komputer?
Czasem zachodzi potrzeba napisania niskopoziomowego skryptu, który wchodzi w interakcję ze sprzętem. W takiej sytuacji skrypt musi potrafić rozpoznać, czy został uruchomiony na fizycznym komputerze, czy w maszynie wirtualnej.
Cykle dla nauki: Linux i platforma przetwarzania rozproszonego BOINC pomagają naukowcom w walce z wirusem COVID-19.
COVID-19 wywarł dramatyczny wpływ na życie ludzi na całym świecie. Naukowcy kontynuują prace nad opracowaniem szczepionek i lekarstw, które pomogłyby w walce z pandemią. Wiele projektów badawczych wymaga ogromnych mocy obliczeniowych, ale drogie superkomputery nie zawsze są dostępne. Jednak dzięki przetwarzaniu rozproszonemu możemy wspierać wysiłki badaczy, oferując moc obliczeniową naszych domowych komputerów.
Fedora 35
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” zamieściliśmy najnowszą wersję popularnej dystrybucji Linuksa, Fedora 35.