Red Hat i CoreOS plasują się w czołówce podmiotów udzielających się przy projekcie Kubernetes, a developerzy z obu firm już niejednokrotnie współpracowali ze sobą. Teraz czeka ich więc jedynie formalne połączenie się w jedną firmę.
Flagowym produktem CoreOS jest Tectonic, dystrybucja całkowicie pierwotna wobec Kubernetesa (upstream), która automatyzuje zadania operacyjne, umożliwia przenośność platformy i obsługuje zarządzanie wieloma klastrami. Red Gat ma już do dyspozycji platformę aplikacji kontenerowych o nazwie OpenShift, która u klientów biznesowych adaptuje Dockera i Kubernetesa do odpowiedniej orkiestracji kontenerów i zarządzania nimi.
Tectonic, wraz z innymi otwartoźródłowymi projektami CoreOS, wzmocni Red Hatowe portfolio technologii kontenerowych. Co najważniejsze, po tej zmianie do Red Hata przeszli najbardziej utalentowani ludzie zajmujący się Kubernetesem. CoreOS dał się poznać jako firma ożywiająca branżę systemów rozproszonych. Po wprowadzeniu przez nich Container Linuksa, dystrybucji zaprojektowanej do obsługi pracy z kontenerami, Red Hat odpowiedział produktem Red Hat Enterprise Linux Atomic Host (RHEL Atomic Host), który jest odmianą dystrybucji RHEL Server zaprojektowaną i zoptymalizowaną pod kątem linuksowych kontenerów. Teraz Red Hat został właścicielem Container Linuksa nie mniej niż CentOS-a, system open source niegdyś konkurujący z RHEL w obszarze zastosowań serwerowych.
Firma CoreOS mocno przyłożyła rękę do stworzenia specyfikacji obrazu kontenera i przestrzeni uruchomieniowej. Przedstawiono rkt, konkurenta wobec Docker Engine mającego zażegnać problemy z bezpieczeństwem tego drugiego. Jakiś czas później Docker poprawił bezpieczeństwo, tworząc środowisko containerd i przekazując je CNCF jako projekt open source. CoreOS to także twórcy etcd, rozproszonego magazynu kluczy i wartości do przechowywania najważniejszych danych w systemach rozproszonych.
Kolejnym szeroko stosowanym produktem CoreOS jest Clair otwartoźródłowe narzędzie do statycznej analizy podatności w kontenerach aplikacji (obecnie zawierające appc i Dockera). Wszystko wymienione powyżej to projekty open source powszechnie stosowane przez klientów biznesowych zajmujących się kontenerami.
CoreOS dołącza do długiej listy firm, które Red Hat przejął w ciągu ostatnich kilku lat, aby w pełni dysponować natywnymi technologiami chmurowymi. W 2017 r. Red Hat kupił Codenvy, dostawcę chmurowych narzędzi developerskich, oraz Permabit Technology Corporation, która dostarcza oprogramowanie do thin provisioning, deduplikacji i kompresji danych.