Z końską siłą - Tworzenie programów współbieżnych przy użyciu Pony
Pony, obiektowy język programowania ze statycznym rzutowaniem typów, wykorzystuje dobrze sprawdzone rozwiązania, generując bezpieczny, wysokowydajny kod dla aplikacji współbieżnych.
OpenType i HarfBuzz - Modyfikujemy czcionki OpenType
Dzięki OpenType i HarfBuzzowi możemy modyfikować czcionki niczym projektanci.
Raspberry Pi ClusterHAT – łączenie Raspberry Pi Zero w klaster
Klastry o niewielkim poborze mocy same też są niewielkie, tanie i przenośne – fantastyczne do różnych rozwiązań HPC. Jednym z najciekawszych małych klastrów tego typu jest ClusterHAT dla Raspberry Pi.
Bezprzewodowy punkt dostępowy z Ubuntu Core z Raspberry Pi
Tworzymy bezprzewodowy punkt dostępowy za pomocą Raspberry Pi 3, Ubuntu Core i pakietów snap.
Klaus Knopper omawia kilka nowych funkcji najnowszego Knoppiksa 8.1
Najnowszy Knoppix jest wyposażony w nowy program szeregujący I/O, a nowy hybrydowy format obrazu ISO pozwala uruchomić system z DVD lub pamięci USB. Klaus omawia zmiany wprowadzone w najnowszym wydaniu Knoppiksa oraz przedstawia problemy, z którymi musiał się zmierzyć, pracując nad najnowszą wersją Knoppiksa.
Pewny sukces - Tworzenie systemu SI za pomocą łańcuchów Markowa
Łańcuchy Markowa pozwalają modelować systemy, które przechodzą z jednego stanu w drugi z ustalonym uprzednio prawdopodobieństwem. Czy uda im się jednak napisać artykuł dla Linux Magazine na podstawie materiałów opublikowanych wcześniej na łamach pisma?
Warsztat admina: Reddit Terminal Viewer (RTV)
Na szczęście porozmawiać można nie tylko na Facebooku. Kiedy Charly odwiedza Reddita, najczęściej nie korzysta z przeglądarki, lecz z narzędzia RTV, które potrafi nawet wyświetlać zdjęcia i filmy na zwykłych konsolach tekstowych.
Szybkie pojemniki - Wydajne we/wy z HDF5
HDF5 to elastyczny, samoopisujący się, przenośny hierarchiczny system plików umożliwiający równoległe uruchamianie procesów i obsługiwany przez kilka języków i narzędzi.
Wiele możliwości - Tworzymy menu wyboru w Smenu
Dzięki narzędziu Smenu do stworzenia menu w powłoce wystarczy jeden wiersz kodu.
Narzędzia analizy sprzętu - Lokalizujemy i naprawiamy błędy sprzętowe
Jeśli nasz sprzęt sprawia problemy, trudno jest znaleźć dobre rozwiązanie. Jednak użytkownicy Linuksa mają do swojej dyspozycji kilka łatwych do zainstalowania narzędzi, które pomogą wytropić przyczynę kłopotów. W tym miesiącu omówimy wybrane aplikacje tego typu.
Mikromoc - Mikrokontrolery a Linux
2018 to wspaniały rok, by rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami – mamy do wyboru zarówno wiele tanich, a przy tym interesujących modeli, jak i szeroką gamę potężnych narzędzi programistycznych. Nowe urządzenia pojawiają się niemal co tydzień, corocznie zaś sprzedaje się kilka miliardów tych niewielkich układów. Z kolei procesory ARM staniały na tyle, że – przy odpowiedniej motywacji – ich programowania nauczyć się może praktycznie każdy.