Zmniejszacz: Lżejsze pliki PDF dzięki skryptowi Minuimus

Opublikowane:

31.03.2023

Minuimus to skrypt napisany w Perlu, który kilkoma poleceniami zmniejsza pliki PDF, pozwalając zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.

Minuimus to skrypt napisany w Perlu, który kilkoma poleceniami zmniejsza pliki PDF, pozwalając zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.

Autor: Daniel Tibi

Mogą pochodzić z biblioteki w chmurze lub zapełniać foldery w naszym komputerze – od plików w formacie PDF nie da się uciec. Cyfrowe dokumenty w tym formacie szybko zapełniają miejsce dostępne na dysku lub w chmurze. Minuimus [1], skrypt w języku Perl, może zmniejszyć rozmiary plików PDF, zachowując ich jakość, co uwolni nieco przestrzeni na nośnikach.

Instalacja

Najnowsza wersja narzędzia, Minuimus v3.7.1, jest dostępna do pobrania ze strony projektu [2]. Zaczynamy od rozpakowania ZIP-a, a następnie kolejno wykonujemy polecenia:

sudo make deps

sudo make all

sudo make install

Pierwsza komenda sprawdza zależności i ewentualnie doinstalowuje brakujące programy. Druga tworzy pliki potrzebne Minuimusowi, a trzecia kopiuje je do lokalizacji /usr/bin/. Po zakończeniu instalacji skrypt jest dostępny dla wszystkich użytkowników systemu.

Jeśli Minuimus na ustawieniach domyślnych nie daje oczekiwanych rezultatów, można wypróbowywać jego różne opcje. Po wpisaniu

minuimus.pl --help

pokaże się lista wszystkich dostępnych możliwości.

Zasada działania

Minuimus funkcjonuje w prosty sposób: rozkompresowuje plik PDF, a potem bardziej wydajnie kompresuje go ponownie. Korzysta przy tym z własnych możliwości, a także wielu programów pomocniczych: AdvanceCOMP [3] zajmuje się kompresją niektórych typów osadzonych plików, a OptiPNG [4], Jpegoptim [5], Gifsicle [6] i flexiGIF [7] specjalizują się w odpowiadających im formatach graficznych. Za konwersję całości do PDF odpowiada Qpdf Tools [8].

Trudno przewidzieć, o ile Minuimus zmniejszy konkretny plik PDF. Zależy to od kilku czynników – po pierwsze od tego, jak wydajny w tworzeniu PDF-a był pierwotny program, a więc ile pola do działania pozostawił Minuimusowi. Jeśli w PDF-ie znajduje się tylko tekst, to nie bardzo jest z czego „wykroić” mniejszy plik. Co innego, gdy PDF zawiera sporo grafik i zdjęć – to materiały z potencjałem do redukcji rozmiaru.

b01-minuimusimeinsatz

Rysunek 1: Minuimus odchudza pliki w bardzo różnym stopniu. Pierwszy plik po rekompresji ma 88%, a drugi – 99% swojego pierwotnego rozmiaru.

b02-ergebnis

Rysunek 2: Osiągi Minuimusa zależą od różnych czynników i będą za każdym razem inne. W konsoli wylistowałem rozmiary plików przed obróbką i po obróbce w czterech testach.

Innym programem podobnym do Minuimusa jest Leanify [9]. Jeśli Leanify jest zainstalowany na komputerze, to Minuimus wykorzysta go jako swój pomocniczy komponent, a programy będą nawzajem uzupełniać swoje możliwości. W tej kombinacji efekty odchudzania plików będą jeszcze lepsze.

Domyślnie Minuimus kompresuje bezstratnie. Zamiast pogorszyć jakość grafik w pliku PDF, stosuje po prostu bardziej optymalną kompresję. Czasem da się jednak zaakceptować niewielką utratę jakości, jeśli pozytywnie wpłynie to na wielkość plików. Poleceniem

minuimus.pl --jpg-webp PLIK.pdf

pozwalamy programowi przekonwertować JPEG-i w dokumencie do poręczniejszego formatu WebP i obniżyć jakość grafik do 90%.

Minuimus w akcji

Po zainstalowaniu Minuimusa uruchamiamy go poleceniem:

minuimus.pl PLIK.pdf

Pierwszy raz testowałem ten skrypt na potrzeby edycji społecznościowej niemieckiego magazynu LinuxUser [10]. Jak widać na Rysunku 1, rozmiar pliku zmniejszył się z 12,7 do 11,2 MB (to ok. 88% pierwotnego rozmiaru). Utraty jakości nie zauważyłem, włączając w to grafiki. Program zachował też oryginalne metadane.

Gdy skompresowałem e-gazetę LinuxUserz grudnia 2022, efekty były podobne. Minuimus zmniejszył rozmiar pliku PDF z 32,8 do 28,7 MB (87,5% pierwotnego rozmiaru). Minuimusa testowałem także na skanach słynnej powieści Arthura Conana Doyle’a z Sherlockiem Holmesem, Pies Baskerville’ów [11] z 1902 roku. W tym przypadku zdołał zmniejszyć rozmiar pliku tylko do 99% oryginału (z 12,3 do 12,1 MB). Z książką zeskanowaną przeze mnie poradził sobie znacznie lepiej – spadek z 82,7 do 66,9 MB (81% oryginału). Rysunek 2 przedstawia wyniki wszystkich czterech testów.

Podsumowanie

Po nieskomplikowanej instalacji z Minuimusa korzysta się za pomocą równie łatwych poleceń powłoki. Program rzeczywiście zmniejszył mi kilka plików, ale w różnym stopniu. Rezultat zależy od kilku czynników – co najważniejsze, od możliwości zmniejszania, jakie jeszcze pozostały w oryginalnym PDF-ie. Na uwolnioną przestrzeń na dysku ostatecznie składa się przecież wiele drobnych zabiegów. 

Info

[1] Minuimus: https://birds-are-nice.me/software/minuimus.html

[2] Minuimus do pobrania: https://birds-are-nice.me/software/minuimus.zip

[3] AdvanceCOMP: http://www.advancemame.it/comp-readme

[4] OptiPNG: https://optipng.sourceforge.net/

[5] Jpegoptim: https://github.com/tjko/jpegoptim

[6] Gifsicle: https://www.lcdf.org/gifsicle/

[7] flexiGIF: https://create.stephan-brumme.com/flexigif-lossless-gif-lzw-optimization/

[8] Qpdf Tools: https://github.com/silash35/qpdftools

[9] Leanify: https://github.com/JayXon/Leanify

[10] LinuxUser 12/2022 Community Edition: https://www.linux-community.de/wp-content/uploads/2022/12/lu-ce_2022-12.pdf

[11] Skany powieści Pies Baskerville’ów w bibliotece The Internet Archive: https://archive.org/details/houndofbaskervil00doyluoft/

(Do podobnych eksperymentów polecam zbiory https://polona.pl/ – przyp. tłum.)

Aktualnie przeglądasz

Kwiecień 2023 - Nr 230
LM230_Apr-2023

Top 5 czytanych

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

Nagrody i wyróżnienia