5 umiejętności dobrego programisty dzięki którym szybko znajdziesz pracę

Opublikowane:

13.12.2021

Rynek branży IT jest coraz bardziej wymagający. Rekruterzy stawiają przed programistami coraz wyższe poprzeczki, co wiąże się z nieustannym podnoszeniem kwalifikacji. Na jakie umiejętności szczególnie zwracają uwagę? Podpowiadamy.

Rynek branży IT jest coraz bardziej wymagający. Rekruterzy stawiają przed programistami coraz wyższe poprzeczki, co wiąże się z nieustannym podnoszeniem kwalifikacji. Na jakie umiejętności szczególnie zwracają uwagę? Podpowiadamy.

Artykuł sponsorowany

Cierpliwość

Osoba, która ma zadatki na dobrego programistę ma w sobie duże pokłady cierpliwości. Znalezienie trudno dostrzegalnego błędu w bardzo skomplikowanym i rozbudowanym kodzie programistycznym wymaga nie lada dokładności i gorliwości. Nie jest to więc praca dla osób, które szybko się zniechęcają lub nie potrafią utrzymać nerwów na wodzy – z takiego założenia wychodzą rekruterzy.

Praca zespołowa

Samowystarczalny programista nigdy nie będzie łakomym kąskiem dla rekrutera. Może kiedyś stworzenie serwisu internetowego wymagało pracy jedynie jednej lub maksymalnie kilku osób. Obecnie jednak kluczowa jest współpraca z osobami pracującymi nad różnymi elementami tego samego projektu. Aby przebiegała ona efektywnie potrzebna jest umiejętność właściwej komunikacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przekazywania informacji między osobami o różnym poziomie wiedzy i kompetencji. Programista musi umieć więc w klarowny i jasny sposób wyjaśnić kwestie techniczne, aby były w pełni zrozumiałe dla reszty zespołu.

Umiejętność podejmowania wyzwań

Jednym z najtrudniejszych wyzwań przed jakim staje programista jest umiejętność przewodniczenia w trudnych sytuacjach i chęć podejmowania wyzwań. Bywa i tak, że trzeba przekonywać innych do całkiem nietypowych pomysłów, które rozwiążą powstałe problemy. Co ciekawe, można się tego wyuczyć nawet w trakcie esportu, gdzie przewodząc drużyną każdy ma określone zadanie, ale w razie potrzeby trzeba być gotowym na to, aby zostać liderem. Potwierdzają to przedstawiciele takich firm jak legalne zakłady bukmacherskie.

Samodyscyplina

Programista nie może wykonać swoich zadań w sposób niedbały. Nawet jeśli tylko on w całym zespole dysponuje odpowiednią wiedzą, aby znaleźć i wskazać własne błędy. Powinien zdyscyplinować się do polepszania swoich umiejętności oraz wystrzegać się pomyłek i dróg na skróty. Nie może w żadnym przypadku tego ignorować, nawet jeśli w danym momencie nie jest to istotne dla innych osób.

Pasja do programowania

Nie sposób nie zauważyć, że tylko nieliczne osoby pracujące jako programiści mają w sobie to coś co powoduje, że każdego dnia chętnie siadają do komputera, aby maksymalnie dopieścić własny kod. Dobry rekruter potrafi dostrzec taką cechę u drugiej osoby. Jest to pasja, którą ciężko pomylić z czymkolwiek innym. Jest ona motorem do działania i zapobiega wypaleniu zawodowemu.

Aktualnie przeglądasz

Grudzień 2021 - Nr 214
LM214_Dec-2021

Top 5 czytanych

Znajdź nas na Facebook'u

Opinie naszych czytelników

Nagrody i wyróżnienia