WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią. Po wprowadzeniu nowej wersji edytora Gutenberg nadszedł czas, aby (ponownie) nauczyć się obsługi tego systemu.
Pokażemy, jak korzystać z funkcji w Bashu, by nasz kod był bardziej czytelny i odporny na błędy.
OpenSCAD umożliwia budowanie elementów 3D z prostych kształtów za pomocą skryptów; elementy te możemy następnie wydrukować na drukarce 3D. W niniejszym artykule prezentujemy dwie metody tworzenia własnych, bardziej złożonych kształtów.
Tradycyjnie używane narzędzia sieciowe, takie jak ifconfig i route, są nadal popularne wśród użytkowników, mimo że lata swojej świetności mają już za sobą. Ich następca, polecenie ip, jednoczy w sobie możliwości wielu różnych narzędzi, umożliwiając posługiwanie się jedną, zunifikowaną składnią.
Śledzenie jest idealne do ustabilizowania obrazu w materiale wideo. Poza tym umożliwia dodawanie do scen elementów, których wcześniej w nich nie było.
Natron umożliwia tworzenie przyjemnych dla oka efektów i łączenie materiałów wideo w zaskakujący sposób, dzięki czemu możemy tworzyć własne filmy niczym profesjonaliści.
Jeśli chcemy wodotrysków i wielu możliwości konfiguracji, prawdopodobnie naszym najlepszym wyborem jest pulpit KDE, Plasma. Jednak odkrycie wszystkich jego opcji stanowi niezłe wyzwanie.
Jeśli mamy stare kasety, VHS lub magnetofonowe, coraz trudniej może nam być znaleźć sprzęt, który je odtworzy. Oto, jak skonwertować te stare analogowe skarby do formatów cyfrowych, aby móc do nich wracać w przyszłości.
Nie musimy uczyć się niskopoziomowych języków programowania, aby stać się zaawansowanymi użytkownikami Linuksa. Wszystko, czego nam trzeba, to skrypty powłoki.
Zapoznawanie się z nowymi wiadomościami jest po części oznaką dobrej postawy obywatelskiej, a po części złem koniecznym. Możemy tak skonfigurować strumień nowych wiadomości w Linuksie, by nas nie rozpraszały i nie przeszkadzały w pracy.
Frameworki takie jak Cordova znacznie ułatwiają tworzenie prostych aplikacji. Natomiast tworzenie oprogramowania, które korzysta z czujników telefonu, jest nieco bardziej skomplikowane, jednak dzięki nowemu uniwersalnemu standardowi możemy to sobie znacznie ułatwić.
Niektórzy uważają, że Docker to narzędzie zarezerwowane dla administratorów, przydatne jedynie w firmach, w których działają złożone aplikacje SaaS. Nie jest to jednak prawdą: Docker jest rozwiązaniem, które może przydać się każdemu.
Używając dwóch bardzo różnych narzędzi, Kdenlive i ImageMagick, możemy ułatwić sobie animację i tworzyć bardzo interesujące efekty wideo i przejścia.
Mały skrypt odfgrep zrobi z dokumentami LibreOffice i OpenOffice to, czego grep nie potrafi.
Po dodaniu narzędzi wspierających, Ogg Vorbis konkuruje z innymi wolnymi formatami audio.