Spersonalizowane jądro: Kompilacja jądra – zrób to sam(a)
Chociaż kompilacja jądra Linuksa nie jest absolutnie niezbędna, to jednak umożliwia dodanie lub usunięcie różnych funkcji systemu zgodnie z naszymi potrzebami; może też poprawić jego wydajność.
Przepełnienie - Metody ataku na jądro Linuksa
Podatność jądra systemu operacyjnego na ataki to, z punktu widzenia bezpieczeństwa, ogromny problem. W tym artykule analizujemy niektóre z lepiej znanych problemów z bezpieczeństwem jądra, wyjaśniamy, jak są one wykorzystywane, i podajemy przykłady rzeczywistych ataków, w których wykorzystano te techniki.
Pierwsze kroki: Jak zastać programistą jądra (wywiad)
Programista jądra, Greg Kroah-Hartman, wyjaśnia, jak rozpocząć współpracę z zespołem deweloperów jądra i zdradza ekscytujące, nowe informacje o rozwoju Linuksa.
Test szybkości - Optymalizacja jądra Linuksa
W niniejszym artykule przetestujemy kilka opcji optymalizacyjnych zaprojektowanych pod kątem zwiększenia płynności pracy użytkowników korzystających z komputerów stacjonarnych i laptopów
Serce Linuksa
W tym roku świętujemy 30-lecie Linuksa. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalne wydanie „Linux Magazine”, którego tematem przewodnim jest jądro systemu.
Know-HOW
Przegląd dystrybucji – AlmaLinux
Powstając z popiołów CentOS-a, AlmaLinux oferuje alternatywę, która jest własnością społeczności i przez nią jest zarządzana.
Punkt mocy: Kontrolujemy urządzenia zasilane przez USB za pomocą Raspberry Pi
Pokażemy, jak kontrolować porty USB za pomocą narzędzi działających w wierszu poleceń, Node-RED i Raspberry Pi.
Węszyciel: Sniffing Wi-Fi za pomocą mikrokontrolera ESP8266
ESP8266 jest rdzeniem wielu urządzeń IoT. Dzięki trybowi sniffera ESP8266 może monitorować sieć Wi-Fi w celach diagnostycznych lub optymalizacyjnych.
IMA w praktyce: Lepszy audyt bezpieczeństwa dzięki Auditd i architekturze pomiaru integralności
Architektura pomiaru integralności dodaje ważne szczegóły do dzienników audytu, ułatwiając śledzenie śladów intruza.
Warsztat administratora: Googler
Prawdziwy administrator korzysta z wyszukiwarki Google… w terminalu! Charly nie jest tu wyjątkiem.
Wspinając się po drzewie: Menedżer plików w wierszu poleceń
Menedżer plików broot pozwala w prosty i szybki sposób nawigować po drzewie katalogów w wierszu poleceń.
Wiersz poleceń: zstd - Współczesne narzędzie do kompresji
Wielu tradycyjnych narzędzi nie trzeba ulepszać – zgodnie ze starą sprawdzoną tradycją uniksową, mają one jedno zadanie i robią to dobrze. Jednak postęp w informatyce powoduje, że niektóre rzeczy można robić jeszcze lepiej – czego znakomitym przykładem jest zstd.
Jednowierszowiec: Serwer WWW w Bashu
Za pomocą jednego wiersza kodu w Bashu możemy utworzyć serwer WWW, dzięki któremu uzyskamy łatwy dostęp do danych wyjściowych skryptów i poleceń uruchamianych na naszej maszynie.
Debian 11 „Bullseye”
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” zamieściliśmy najnowsze wydanie popularnej dystrybucji Linuksa – Debiana 11 „Bullseye”.
LinuxVOICE
Rób swoje: Tworzenie własnych obrazów Ubuntu
Dzięki odrobinie planowania oraz narzędziu Cubic, tworzenie własnych obrazów ISO dla Ubuntu stanie się proste i intuicyjne, co oszczędzi nam czas spędzony na modyfikowaniu systemu po jego instalacji.
Statyczne witryny: Korzystamy z generatorów statycznych stron internetowych
Jeśli chcesz umieścić w sieci blog, dokumentację techniczną lub po prostu swoją cyfrową wizytówkę, generatory statycznych stron internetowych są jednym z najprostszych rozwiązań zapewniających niezbędną elastyczność.
Samouczek: VPS od początku do końca - Konfiguracja VPS-a
Wirtualny serwer prywatny to znakomity sposób na uruchomienie wielu przydatnych usług w rozsądnej cenie. Jedną z wielu zalet VPS-ów jest ich skalowalność: jeśli używane dotychczas zasoby okażą się niewystarczające, możemy je łatwo zwiększyć, nie tracąc dotychczasowej konfiguracji.
Otrzymuj regularnie aktualne informacje ze świata Linuksa
W prezencie otrzymasz próbne e-wydanie Linux Magazine
Opinie naszych czytelników
Z artykułów dotychczas publikowanych w kolejnych wydaniach Linux Magazine , jestem bardzo zadowolony, ponieważ wyjaśniają problemy i prezentują ciekawe nowości.
5pl173r
Z miesięcznika Linux Magazine korzystam już od 7 lat. Zawsze znajduję tam ciekawe artykuły, z których mogę się wiele nauczyć.
Jan M. (toor76)
Fenomenalne źródło wiedzy, z każdym kolejnym numerem zaskoczenie, co w dobie internetu i łatwego dostępu do treści nie jest prostą sprawą.
Staszek J aka Gumiś
Miesięcznik „Linux Magazine” prenumeruję od kwietnia 2016 r. Dla mnie lektura miesięcznika jest bardzo przydatna, ponieważ w jednym miejscu mam sporo potrzebnych informacji.