Kombajn w kieszeni - Pi Zero jako uniwersalny pendrive
Wystarczy kilka prostych czynności, by zmienić Pi Zero w uniwersalnego pendrive’a potrafiącego emulować pamięć masową, port szeregowy, Ethernet i wiele więcej.
Jeden dla wszystkich: CircuitPython dla Raspberry Pi i mikrokontrolerów
Środowisko uruchomieniowe CircuitPython działa na niemal wszystkich mikrokomputerach i mikrokontrolerach, jest więc znakomitą platformą do programowania międzyplatformowego.
Wazuh – elastyczna platforma do monitorowania i zabezpieczania sieci
Wazuh to potężny system umożliwiający m.in. monitorowanie i analizę ruchu sieciowego i danych z plików dziennika, monitorowanie konfiguracji i zmian w plikach, wykrywanie podatności i reakcję na incydenty.
Pod maską - Chromedp, scraping dynamicznych witryn
Scrapery często słabo sobie radzą ze złożonymi witrynami. Pokażemy, jak zdalnie sterować przeglądarką Chrome za pomocą protokołu DevTools.
Własny serwer GitLab – elastyczność, prostota i prywatność, automatyczna instalacja repozytoriów w UniCloud
Pełna kontrola nad repozytoriami Git może być wymagana, jeśli nie chcemy, aby nasze narzędzia obsługiwały firmy zewnętrzne. Własna instalacja GitLab pozwala na większą kontrolę. Można dokonać instalacji całego środowiska na serwerze dedykowanym lub skorzystać z przygotowanego rozwiązania.
Warsztat administratora:Darkstat, dziarski staruszek
Ze względu na swoją lekkość 2-letni Darkstat nie generuje zauważalnego obciążenia nawet na słabszych systemach, zatem świetnie się sprawdzi jako narzędzie monitorujące domowy składzik.
Polecenia powłoki: Interaktywna ściąga
Kiedy historia poleceń to za mało, a strona podręcznika systemowego jest zbyt długa, navi wesprze nas interaktywną kartą podpowiedzi z poleceniami powłoki.
Zbieranie danych: Własne narzędzie do zbierania danych w Bashu
Za pomocą prostych poleceń Basha możemy zbierać, przetwarzać i filtrować dane tekstowe do postaci plików CSV, tak aby były gotowe dla naszej ulubionej aplikacji statystycznej.
Wolny, ale tak prawdziwie wolny: Sprawdzamy wolne dystrybucje od FSF
Free Software Foundation utrzymuje listę dystrybucji GNU/Linuksa, które spełniają ich ścisłe standardy wolnego oprogramowania. Dystrybucja, którą macie zainstalowaną, pewnie ich nie spełnia. Oto takie, które potrafią przejść test FSF.
Ubuntu 20.04 LTS
Na płycie DVD dołączonej do bieżącego wydania „Linux Magazine” znajdziemy najnowszą wersję popularnej dystrybucji Linuksa, Ubuntu 20.04 „Focal Fossa”.